Tažné zařízení

Co je to tažné zařízení?

Tažné zařízení je mechanická konstrukce, která se skládá ze dvou částí. První část je ta, která je viditelná na zadní části auta, lidově řečeno koule. Druhá část, která není již oku patrná, přesto je stejně důležitá, hovoříme tzv. o elektropřípojce nebo chceme-li o elektroinstalaci.

Číst dále...

Tažné zařízení je velkým pomocníkem pro ty, kteří potřebují převážet objemnější náklad, ale kapacita Vašeho vozu je omezena jeho rozměry. Důvodem proč si pořídit tažné zařízení je spousta, ale tím hlavním je, že Vám umožní bez problému propojit Váš vozík, obytný vůz, karavan nebo i dovolí upevnit nosiče na kola, lyže bez toho, aniž byste byli donuceni omezit svůj komfort.

 

Na co se zaměřit při nákupu a výběru tažného zařízení

 

Při výběru tažného zařízení je důležité se zaměřit zda tažné zařízení, které vybíráte splňuje zákonné normy. Co je tím myšleno?

 

Veškerá tažná zařízení, která se montují na vozidla, ať už osobní nebo užitková, musí splňovat určité technické parametry. Výrobce tažného zařízení garantuje, že při jeho výrobě byla dodržována veškerá nařízení, směrnice a zákonné normy, která zaručují vysokou kvalitu produktu. Všechny námi nabízené produkty splňují tyto předpisy a požadované evropské homologace.

Na trhu se aktuálně vyskytuje mnoho druhů a typů tažných zařízení. Je důležité si určit, co Vy jako zákazník, očekáváte od tažného zařízení a k čemu bude tažné zařízení sloužit. Budete tažné zařízení používat denně nebo pouze příležitostně? Jak moc budete tažné zařízení zatěžovat a jak moc Vám bude záležet na estetice vozu?

Pokud si dokážete odpovědět na tyto základní otázky, pojďme se podívat na základní rozdělení tažných zařízení.

  1. PEVNÉ ČEPY - ŠROUBOVÉ PROVEDENÍ (MONTÁŽ PROVÁDĚNA ZA POMOCÍ NÁŘADÍ)

Jedná se se o nejlevnější a nejdostupnější variantu tažného zařízení. Kulový čep je připevněn 2 šrouby a nemusí se každodenně odmontovávat, pokud nezakrývá registrační značku nebo neomezuje plochu osvětlení vozu.

Je vhodný pro každodenní použití, jedná se o bezúdržbový výrobek, určen pro ty, kteří mají v plánu převážet náklad o vysoké hmotnosti nebo chtějí připevnit nosiče kol na tažné zařízení.

Je rovněž vhodné si uvědomit, že i přesto, že se tento typ tažného zařízení pyšní dlouhou životností, jakmile je kulový čep opotřebován, je nutné vyměnit celé zařízení.

Pevné čepy mohou být svařeny, připevněny 2 šrouby z každé strany nebo může být tažné zařízení upevněno přírubovými čepy (2 nebo 4).

 

  1. ODNÍMATELNÉ ČEPY - BAJONETOVÝ SYSTÉM

Tento typ tažného zařízení neumožňuje připevňovat vozík, obytný vůz nebo karavan. Je účelově vyhrazen pouze pro převoz kol nebo lyží.

Jak už vyplývá ze samotného názvu, jedná se o typ tažného zařízení, který je montován bez použití jakéhokoliv nářadí, ale je montován za použití automatického nebo manuálního bajonetového systému.

Je vhodný pro ty, kteří nechtějí a ani neplánují kulový čep dennodenně používat, tzn. pokud není připojen vozík, obytný vůz, musíte čep odejmout. Tento typ čepu je de facto povinný pro ty majitele vozu, kde by docházelo k překryvu registrační značky či plochy světel.

Odnímatelné zařízení se rovněž vyznačuje dlouhou životností, vhodný pro ty, kteří dbají na estetiku vozu a tažné zařízení budou používat příležitostně.

 

Odnímatelné čepy rozdělujeme na automatické a poloautomatické.

Automatický systém dělíme na:

Automatický systém rozlišujeme na vertikální systém. Ten je plně integrovaný se zámkem, tudíž nelze odcizit. Dále nátlačný systém, velmi jednoduchý na montáž, také je zde zabudovaný zámek a je rovněž málo viditelný na motorovém vozu. Poslední automatický systém je tzv. sklopný systém. Jedná se o nejdražší variantu automatického systému, který umožní kulový čep sklopit pod vozidlo.

 

Poloautomatický systém dělíme na:

  1. Vertikální bajonetový systém = jedná se o systém, který je uzamykatelný klíčem a vyznačuje se snadnou montáží. Dle nařízení EU musí být po použití čep odmontován, pokud není k němu připojen nosič, vozík či jiné zařízení. Je určen pro zákazníky, kteří dbají na vzhled, kvalitu a rychlou montáž výrobku.

  2. Horizontální bajonetový systém = systém, jenž rovněž umožňuje zařízení uzamknout klíčem a jedná se elegantní způsob, jakým můžete převážet Váš náklad. Vyznačuje se taktéž rychlou a snadnou instalací.

  3. Výklopný poloautomatický systém (manuální - elektrický) = systém, který vznikl ve spolupráci se společností VAPOS, jenž se zabývá vyvíjejícími technologiemi na trhu s tažným zařízením a příslušenstvím. Jedná se o jednoduché zajištění páčkou, která se nachází pod zadním nárazníkem vozu, jehož součástí je i držák pro elektroinstalace, takže nemusíte stále držák pro zásuvku odklápět či zaklápět.

Příkladem sklopného tažného zařízení je výrobek speciálně konstruován pro vůz ŠKODA KODIAQ, jenž byl vyroben z vysoce kvalitních materiálů a prošel náročnými testy a zkoušky kvality a zátěže.

 

  1. ZAŘÍZENÍ PRO NOSIČE KOL - LYŽÍ

Tento typ tažného zařízení neumožňuje připevňovat vozík, obytný vůz nebo karavan. Je účelově vyhrazen pouze pro převoz kol nebo lyží.

Zavřít

Nejvyhledávanější značky

Vyberte značku vozidla
Zobrazit

-15%

Kryt kulového čepu ELSA GROUP

Kryt kulového čepu ELSA GROUP

EG-krytka
20 Kč
17 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu AutoHak

Kryt kulového čepu AutoHak

AH-krytka
22 Kč
18 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu GALIA

Kryt kulového čepu GALIA

0102604
25 Kč
21 Kč bez DPH
-15%

Matice karosářská M8-plast

Matice karosářská M8-plast

077473
25 Kč
21 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu 'golfový míč'

Kryt kulového čepu 'golfový míč'

405009
26 Kč
22 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu WESTFALIA

Kryt kulového čepu WESTFALIA

917034630100
29 Kč
24 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu HOOK

Kryt kulového čepu HOOK

HO-krytka
30 Kč
25 Kč bez DPH
-15%

Kryt zadní Brinkmatic

Kryt zadní Brinkmatic

9531206
35 Kč
29 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu GDW

Kryt kulového čepu GDW

GDW-krytka
42 Kč
34 Kč bez DPH
-15%

Kryt kulového čepu ORIS

Kryt kulového čepu ORIS

L022124
44 Kč
37 Kč bez DPH
1 2 ... 1783 1784
Zobrazují se 1 - 12 z 21407 položek
Zeptejte se
na cokoliv
contact photo
Petr
Poradím s výběrem i technickými zádrhely
+420 774 901 354 (Po-Pá 8-16hod.)
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.