Elektroinstalace

Pokud jste si zvolili tažné zařízení a víte, jaké chcete zakoupit, nyní svoji pozornost zaměřte na správný výběr elektroinstalace.

Číst dále...

Každým rokem přicházejí novější modely automobilů, které obsahují nepřeberné množství elektronických systémů. Co tím máme na mysli? Jedná se o systémy jako protiblokovací systémy ABS, regulace rychlosti jízdy (tempomat), aktivní odpružení, protiprokluzové systémy ASR, elektronická stabilizace jízdy ESP, klimatizace , automatické vytápění nebo parkovací a couvací senzory s kamerami . Všechny tyto systémy nám umožňují bezpečnou, komfortní jízdu, která řidiči a spolucestujícím poskytuje maximální požitek z řízení a jízdy.

Abychom tento maximální požitek zachovali a přitom chtěli pohodlně cestovat bez omezení, tzn. zachovat všechny funkce elektronických systémů, musíme rovněž při výběru tažného zařízení zvolit i správnou elektroinstalaci a elektropřípojku.

 

Na co se zaměřit při výběru elektroinstalace?

Elektroinstalace tažného zařízení Vám umožní propojit elektronický světelný okruh mezi Vaším přívěsem popř. vozíkem a automobilem. Čím více elektronických systémů ve voze, tím je zvyšován i počet jeho vodičů. Aby nedošlo k poškození vozu a byly zachovány veškeré elektronické protokoly, využíváme v současné době možnosti typu CAN BUS, systémy pro kontrolu funkčnosti a poruše žárovek C2 nebo systémy typu CC (CheckControl).

Základní rozlišení, které Vám umožní správně rozhodnout, je výběr zásuvky nebo chceme-li elektropřípojky.

Aktuálně existují 2 druhy: 7 - PINOVÁ a 13 - PINOVÁ zásuvka.

 

7- PINOVÁ ZÁSUVKA

= 7-mi pinová zásuvka je určená běžná motorová vozidla se standardním světelným okruhem a nebrzděným přívěsem do 750 kg. Patří mezi nejpoužívanější elektropřípojku v České republice.

 

13 - PINOVÁ ZÁSUVKA

= 13-nácti pinová zásuvka je určená pro vozidla s brzděným přívěsem, která přesahují hmotnost 750 kg a jejich úkolem krom zachování standardního světelného okruhu, je i povinnost ponechat i funkci couvacího světla čili zpátečky. Tato povinnost ze zákona je dána i pro nosiče jízdních kol a karavanů, které také obsahují funkci pro dobíjení baterie označené jako +15 a stálého napájení označené jako +30 (spotřebiče a vnitřní osvětlení).

 

CAN BUS

= zkratka CAN vychází z anglického spojení slov Controller Area Network a jedná se o tzv. datovou sběrnici, která umožňuje komunikaci mezi vnitřní sítí senzorů vozidla a funkčních jednotek v automobilu. Většina moderních vozů tuto datovou sběrnici obsahuje a poznáme to tak, že motorové vozidlo má řadu kontrolních funkcí.

 

Check Control System (zkratka CC nebo C2)

= jedná se o kontrolní systém světel, který Vás buď akusticky, opticky či jinak upozorní na přístrojové desce automobilu, pokud dojde k poškození světel.

 

Multiplex system

= jedná se o systém, který obsahuje i vícenásobné množství vstupů, ale pouze jeden výstup pro příjem signálu z více sítí. Zařízení tak zpracovává všechny data a signály do mikroprocesoru, který umožní řídit všechna zařízení jako celek. Příkladem může být to, že jedna žárovka může plnit funkci couvacího a brzdového světla.

 

Příprava elektroinstalace

= u elektroinstalace se často můžete setkat s pojmy: s přípravou přípojky, bez přípravy nebo se setkáme s pojmem, že se přípojka nerozlišuje. Tyto pojmy souvisí se samotnou výbavou vozu.

Pokud se setkáte u elektroinstalace s pojmem bez přípravy nebo s přípravou, tak většinou platí, že vozy s příplatkovou výbavou mají zabudované konektory pro elektroinstalaci a tudíž je montáž tažného zařízení značně zjednodušená. Opačným případem jsou pak vozy o základní výbavě, který tento konektor v zadní části kufru nedisponují a tudíž je montáž složitější.

Jinou variantou může být označení u přípojky pojem, že se nemusí rozlišovat. To znamená, že u tohoto typu elektroinstalace nemusíte ověřovat zda je na Vašem vozu možnost instalace s přípravou nebo bez přípravy.

 

Led světlo (osvětlení)

= tento pojem a označení u přípojek znamená, že elektroinstalace je vhodná a kompatibilní jak pro běžná světla, ale také spolupracuje s led osvětlením u přívěsů, karavanů, nosičů kol. Pokud toto označení nemá nebo není tato skutečnost napsána v návodu či popisku, nejsou tyto elektropřípojky vhodné pro zařízení a přívěsy, které mají LED osvětlení.

Zavřít

Nejvyhledávanější značky

Vyberte značku vozidla
Zobrazit

Zeptejte se
na cokoliv
contact photo
Petr
Poradím s výběrem i technickými zádrhely
+420 774 901 354 (Po-Pá 8-16hod.)
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.